Ochranná polomaska proti virům, tisknutelná na běžných domácích 3D tiskárnách.

Maska Vás ochrání částečně před COVID-19. Nemá žádný certifikát, jedná se o improvizovaný ochranný prostředek.
Při použití dobrého filtračního materiálu – například nanofiltr do roušek nebo látkový filtr z prémiových vysavačů a při dobrém utěsnění kolem obličeje je její účinnost kolem 95%.
Použijete-li profesionální filtrační materiály, je prakticky srovnatelná s respirátory FFP2.

Důležitá je její dostupnost a mnohem větší ochrana než u většiny roušek.

Jako počáteční model jsem použil volně dostupný model „COVID-19 MASK“ z internetové databáze modelů pro 3D tisk Thingiverse, který vytvořila španělská firma La Factoría 3D. Zde.
Z tohoto modelu jsem nejprve použil tělo masky a zvětšil plochu filtru tak, aby byla maska použitelná s účinným filtračním materiálem a aby se dala „udýchat“. Následně jsem řešil těsnění masky na obličeji. Po několika složitých pokusech s odléváním silikonu přímo do lemu masky jsem přešel na mnohem jednodušší variantu s běžně dostupným těsněním do oken. K tomuto účelu jsem musel tvar masky upravit tak, že jsem navrhl celou masku novou, lehčí a celkově jednodušší. Po několikahodinovém nošení jsem ještě upravil část kolem nosu tak, aby nevadila brýlím.

Výsledkem je maska, která má následující výhody:

+ Rychlý tisk bez podpor (velikost M včetně filtru 3hod 25min tisk PLA 0,2mm FAST MK3).

+ Velmi lehká (velikost M 34g včetně filtru a gumiček).

+ Výborně těsní kolem filtru (Filtr se jednoduše obkreslí dle vytištěné šablony a vystřihne. Vloží se do krytu filtru a jednoduše se nacvakne na masku. Pomocí drážky v masce a vystouplého lemu v krytu filtru se filtr zamáčkne a dotěsní.)

+ Dobře těsní na obličeji – kontakt s kůží je prostřednictvím vlepeného samolepicího těsnění do oken – vyrobeného z pryže s elastomerem EPDM.

+ Díky lehkosti masky a dobrému utěsnění na obličeji stačí celkem malá síla přítlaku a tím je možné použít pro upnutí masky měkčí gumičky a uchytit za uši (stejně jako u roušek), což je mnohdy příjemnější a praktičtější, než přes hlavu.

+ Maska se nosí pohodlně i s brýlemi.

+ V masce je minimalizovaný vnitřní mrtvý prostor.

+ Dobře se v ní komunikuje – při trvalé těsnosti.

+ Je možné vytisknout jakoukoliv velikost.

+ Pro filtraci lze použít dostupné nanofiltry do roušek, případně látku z filtru z prémiových vysavačů.

Údržba a dezinfekce

Filtr je potřeba pravidelně vyměňovat – záleží na materiálu, ze kterého je vyroben. Nanolátkový filtr bez stříbra vydrží až 8 hod provozu. Některé materiály stačí vysušit a dezinfikovat.

Inspirovat se můžete například tady:
Masku je nutné každý den po používání dezinfikovat. Vytištěný materiál (PLA, PET) je porézní a množily by se na něm různé mikroorganismy.

Nejvhodnější pro dezinfekci se jeví Ethanol nebo Izopropylalkohol, koncentrace alkoholu by měla být 70-90%. Další možností je použítí roztoku chlornanu s koncentrací 0,1 až 0,5% (Savo Originál ředíte v poměru 1:6 až 1:30).

Podrobný postup dezinfekce včetně testování různých způsobů je popsáno například ZDE

Protože se objevily různé polemiky, zda je materiál z domácích 3D tiskáren vhodný pro používání masek – např ZDE , provedl  Ústav imunologie a mikrobiologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze dne 1.4.2020 testování, kde vyvrátil, že by porézní materiál byl nevhodný pro respirátory a masky. Dokument o testování je ZDE.

Sestavení masky

Masku je vhodné tisknout z materiálů PLA nebo PETG, tisk fast 0,2mm bez podpor.

Po vytištění masku dočistěte a lehce zabruste okraje.

Pokud chcete odstranit pórovitost tištěného materiálu masky, je možné masku nastříkat základní barvou na plasty a následně opatřit nátěrem, který je schválený pro hračky – například bezbarvý lak Sokrates nebo barva Balakryl UNI.

Do úchytů na krytu filtru připevněte gumičky. Je možné uchycení za uši, za hlavu, případně křížem za hlavu – záleží jak Vám to bude vyhovovat.

Podle vytištěné šablony vystřihněte filtr. Nejlepší je použít nanofiltr, případně nový látkový filtr do vysavače. Kryt filtru je navržen pro tloušťku filtru 0,3 až 0,6mm. Pro použití silnějšího filtru je nutné vytisknout patřičně upravený kryt filtru.

Přesně vystřižený filtr vložte do krytu filtru – měl by být až do kraje s tolerancí asi 1mm – aby byla zaručena těsnost spojení filtru a masky.

Do okraje masky zevnitř vlepte samolepicí těsnění do oken. Velmi se mi osvědčil typ E 9x4mm. Při lepení dbejte na to, aby okraj maličko přesahoval ven z masky (asi 1mm). Zastřižení konce proveďte tak, aby těsnění navazovalo konec-začátek. U velkého ohybu kolem nosu je potřeba těsnění dostatečně vytlačit do špičky, aby dobře těsnilo a drželo.

Nyní můžete masku zacvaknout do krytu masky – je potřeba aby dosedl kryt po celé délce – do všech čtyřech západek.

Pozor při opětovném sundávání krytu masky – nejlépe za okraj krytu, nikoliv za úchyty gumiček – mohly by se ulomit.

Maska je připravena k použití.

Těsnost můžete zkontrolovat tak, že na kryt filtru zepředu umístíte papír a zkusíte se nadechnout.

Pokud maska úplně netěsní, máte 3 možnosti:

1. Zkusit větší napnutí gumiček.

2. Zkusit masku lehce dotvarovat v teplé vodě. – Masku lze lehce dotvarovat kolem nosu tak, že i se zacvaknutým krytem její okraj v obličejové části (asi 2cm) namočíte na pár vteřin do teplé vody (pro PLA asi 60°C) a potom ji můžete prsty lehce dotvarovat.

3. Zkusit vytisknout jinou velikost.  Správná velikost je nejdůležitější.

Soubory ke stažení jsou zde:

http://www.holice.cz/mrazek/covid19

Pro nekomerční účely je dokumentace pro výrobu k dispozici pro komunitní 3D tisk.

Pokud budete mít zájem o dodání hotové masky, kontaktujte mě prosímmrazek@holice.cz. Můžete také psát na info@saunovyraj.cz