Popis
Lymfatická masáž je velice účinná metoda nejen v boji s některými nemocemi, ale také jako prevence. Úkolem lymfatického systému je odvod přebytečných tekutin z tkání do krve. Tato tělní tekutina – lymfa – s sebou sbírá škodliviny a toxiny po celém těle, tyto se pak v lymfatických uzlinách před vstupem do krve filtrují a likvidují. Lymfa nemá svoji pumpu jako krev srdce, její pohyb je stimulován pohybem tělesných svalů. V některých případech může docházet ke zpomalení, případně přerušení jejího toku. Důvodem může být i třeba těsné oblečení. Následně se zbytky látkové výměny ukládají do tkání a vznikají tukové polštářky, otoky a celulitida.
Při masáži se pomocí jemných pomalých krouživých pohybů lymfa aktivuje, dotlačí se směrem k lymfatickým uzlinám, tam se přefiltruje a odplaví škodliviny v podobě drenážované tekutiny vylučovacím systémem z těla ven. V průběhu masáže i po ní se doporučuje velký přísun tekutin a po masáži odpočinek.
Nejčastěji se provádí masáž celého těla, ale lze masírovat po otevření lymfatických uzlin pouze dolní končetiny a hýždě, což je vhodné pro osoby dlouho stojící nebo trpící na otoky, jako rekonvalescence po liposukci a prevence i obrana proti celulitidě a křečovým žilám. Velmi žádanou je lymfomasáž obličeje, která je účinná na redukci druhé brady, proti otokům víček a váčkům pod očima, proti vráskám a akné. Další využití masáže je při migrénách, otoku rukou a prstů a jako detoxikace. V medicínské praxi se používá při popáleninách nebo při pooperačních stavech. Aby byl účinek této masáže efektivnější, doporučuje se absolvovat 10 masáží jednou až dvakrát týdně, a potom jednou za měsíc masáž na udržení.
Kontraindikace
Lymfomasáž se neprovádí při těžších srdečních vadách, srdečních edemech a při velmi vysokém kevním tlaku. Dále se nedoporučuje při nádorech, implantátech, při otocích vzniklých špatnou činností ledvin a jater a při akutní nemoci žil. Není vhodná při horečce a infekčním onemocnění a v těhotenství. V případě jiné nemoci se masáž provádí po konzultaci s lékařem.